Loading..

Lütfen Bekleyiniz...

Gezi Yerlerimiz

Atatürk Orman Çiftliği Müze ve Sergi Salonu

Geçmişin izleri…

Yıl 1925… Atatürk Orman Çiftliği’nin kurulma yılları… Ve bir ahır… O yıllarda çok gerekli ama sonra? İşte o ahır; 1943 yılında, şarap ve depolama tesisine dönüştürülüyor, 6 Mayıs 2010 tarihinde ise gerekli tadilatlar yapılarak, Müze ve Sergi Salonu olarak dizayn ediliyor.

24 Kasım 2010 tarihinde Özel Müze statüsüne giren, bu Müze, çok özel ve çok önemli eserleri bünyesinde barındırıyor. Sergilenen parçalar arasında, Çiftlik’te kullanılan ilk dondurma yapım makinası, şişeleme makinaları, eski fıçılar, eski tarım aletleri, eski veteriner aletleri ve çeşitli ekipmanlar bulunuyor.

Atatürk Orman Çiftliği’nin kurumsal hafızasını gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak, geçmişte kullanılan makine ve ekipmanları sergilemek, geçmişten bugüne kalan manevi yapıyı korumak, sergi, sunum, yarışma gibi çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmak gibi bir misyona sahip olan Müze’de çok önemli bir fotoğraf sergisi de yer alıyor.

Hanri Benazus koleksiyonundan oluşturulan “Geçmişin İzleri: Anılar, Yaşamlar, Mekanlar” konulu fotoğraf sergisinde; Atatürk’ün her halini yansıtan fotoğraflar, ziyaretçileri bambaşka bir yolculuğa çıkarıyor.

Açıldığı günden bugüne kadar, kişisel yağlı boya ve karma resim sergileri, fotoğraf sergileri, uluslararası kongreler, seminerler, çeşitli üniversiteler, okullar ve yabancı elçiliklerin etkinliklerinin gerçekleştirildiği Müze’yi Pazartesi ve Salı günleri dışında; her gün 08.00-17.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilirsiniz.

 Fotoğraf Galerisi

Ulaşım

Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü Müze ve Sergi Salonu Ankara Bulvarı No:10 B Gazi Mah. Yenimahalle / ANKARA