Loading..

Lütfen Bekleyiniz...

Gerbere

Latince :Gerbera jamesonii
Familya : Compositae
Anavatanı : Güney Afrika ve Asya
Mekan :
Grup : Mevsimlik Çiçekler

 

Tanımı:  Uzun ömürlü, yalın kat ve katmerli formda, beyaz, sarı, pembe, turuncu,  kırmızı tonlarında, iri papatya benzeri çok gösterişli çiçekleri olan çok yıllık otsu bir bitkidir.  Alt tarafı tüylü yaprakları, pancar gibi iri parçalı veya düzdür. Kalın ve etli kökleri vardır. Çiçek parterlerinde, balkonlarda saksı içerisinde yetiştirilebilmektedir. Ayrıca kesme çiçek olarak vazolarda da kullanılabilir.

Işık İsteği: Güneş isteği çok fazladır.

Sıcaklık İsteği: Bitkinin sıcaklık isteği genellikle büyüme devresinde çiçek devresinden daha fazladır. Sıcaklık isteği ışık koşullarına göre farklılık gösterdiği gibi aynı zamanda çeşitlere göre de değişmektedir. Kış aylarında en düşük sıcaklık 10 oC olmalıdır.

Toprak İsteği: Toprak seçerken, suyu iyi süzen bir toprağın kullanılmasına dikkat edilmelidir. Topraktan geçen hastalıklara karşı oldukça hassas olması nedeniyle, topraksız yetiştiriciliğin daha çok uygulandığı bir türdür. Bu nedenle kaya yünü, torf, perlit, pomza, Hindistan cevizi lifi gibi maddeler yetiştirme ortamı olarak kullanılır.

Sulama: Toprak devamlı nemli tutulmalı, ancak fazla ıslak olmamalıdır. Yaz aylarında toprağın kurumamasına dikkat edilmeli, kışın daha az su verilmelidir..

Gübreleme: Tuza karşı duyarlı  olduğundan aşırı gübrelemeden kaçınmalıdır.

Bitkilerde gelişmenin hızlı olduğu aylarda yan ve orta kısımlardaki fazla sayıdaki yaşlı, kuru ve hastalıklı yapraklar alınmalıdır.

Üretimi: Tohum, çelik ve doku kültürü ile çoğaltılır.

Hastalık ve Zararlılar: En önemli hastalığı Solgunluk Hastalığıdır.